Sportsko penjanje atraktivan je i u svijetu sve popularniji oblik sporta i rekreacije koji se prakticira na prirodnim i umjetno izgrađenim stijenama. Penjati se može na nižim (tzv. bouldering) ili višim stijenama (tzv. lead penjanje, koje uključuje i sigurnosnu opremu, prvenstveno užad). Zadatak i izazov je savladati pojedini “smjer”, odnosno manje ili više zahtjevan uspon. Penjanjem se mogu baviti gotovo svi uzrasti, od djece do starijih osoba.
FAQ
Često postavljena pitanja
Sportsko penjanje zabavna je i uzbudljiva fizička aktivnost, prepuna izazova, s nizom pozitivnih učinaka po zdravlje, od trošenja energije do druženja i socijalizacije. Osim savladavanja straha (kod dijela početnika) penjači postupno usavršavaju tehnike penjanja ali i poboljšavaju koordinaciju pokreta, koncentraciju i pravilno disanje. Uz to, penjanje potiče lučenje adrenalina i drugih hormona koji umanjuju stres i pojačavaju osjećaj zadovoljstva.
Ne brini: na samom početku osnovnu opremu za penjanje možeš unajmiti kod nas u dvorani. Za prve korake na stijeni treba ti tek udobna odjeća, posebne penjačke cipele, tzv. penjačice, i magnezij. Penjačke cipele služe za precizno i čvrsto postavljanje stopala po izrazito strmom terenu i sitnim nožištima, a magnezij karbonat, kao i u drugim sportovima, za isušivanje prstiju, odnosno za postizanje što sigurnijeg hvata i prevenciju skliskosti. Tu su još i uže, pojas, kompleti, karabineri, spravice za osiguravanje itd, ovisno koja se disciplina odabere.
Ovisi o tvojim mogućnostima, željama i…strasti ????
Početnici obično penju 2-3 puta tjedno, a napredniji penjači i češće. Penjanja nikad dosta!
Penjanje se prakticira na prirodnim ili na umjetno izgrađenim stijenama. Penjati se može na nižim (tzv. bouldering) ili višim stijenama (tzv. lead penjanje, koje uključuje i sigurnosnu opremu, prvenstveno užad). Zadatak i izazov je savladati pojedini “smjer”, odnosno manje ili više zahtjevan uspon.
Definitivno bouldering, jer je to osnova svega. Polaznik tako nauči pravilne penjačke tehnike i kretanje po stijeni, tako da se poslije, kod penjanja užetom, može lakše koncentrirati na čvorove, osiguravanje i pravilno ukopčavanje kompleta.
Djecu s natjecateljskim potencijalom obično uočava trener, koji potom predlaže odlazak na natjecanja odgovarajućeg ranga. Odrasli pak mogu odabrati neko od regionalnih rekreativnih natjecanja, ali i pitati iskusnije penjače ili trenere za više informacija.
Naravno: bilo kada unutar radnog vremena dvorane, ukoliko dolaziš samostalno, ili, ako se radi o vođenim treninzima, ovisno o dogovoru s trenerom.